ساخت سریع ترین تست تشخیص کرونا ویروس 2019 توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)

به گزارش مجله توسعه دهنده، پروفسور جکی یینگ به همراه تیم خود در آزمایشگاه نانوزیستی در A*STAR کیت تستی ابداع کردند که می تواند در مدت پنج دقیقه ویروس کرونا را شناسایی کند.

ساخت سریع ترین تست تشخیص کرونا ویروس 2019 توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، پروفسور جکی یینگ، برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 و رئیس آزمایشگاه نانوزیستی که به خاطر کوشش ها و دستاوردهایش در زمینه ساخت مواد و سیستم های پیشرفته نانو، مواد زیستی با ساخت نانویی و سیستم های زیستی مینیاتوری شده از برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) است، کیت تستی را ارائه نموده که قادر به تشخیص ویروس کرونا در مدت زمان پنج دقیقه است.

از آنجایی که در همه کشورهای دنیا، آزمایش به منظور تشخیص اولیه بیماری کووید-19 و جداسازی فوری بیماران مبتلا به این ویروس بسیار حائز اهمیت است؛ پروفسور یینگ و تیم او کیت تشخیص ویروس کرونا را در آزمایشگاه نانوزیستی سنگاپور فراوری کردند.

به نقل از روزنامه استریتس تایمز، این کیت در صورت تأیید و دریافت مجوز، سریع ترین تست تشخیص کووید-19 در دنیا خواهد بود.

برای انجام این تست با استفاده از یک سُواب از ترشحات تنفسی فرد مشکوک به ابتلا نمونه گیری می گردد تا ماده ژنتیکی ویروس (RNA) مورد آنالیز قرار گیرد. سپس با استفاده از یک دستگاه قابل حمل، نمونه مورد آنالیز قرارگرفته و با به کارگیری روش سریعی که پروفسور یینگ و تیمش آن را Cepat (به معنی فوری به زبان مالایی) نامیدند، نتیجه تست پس از مدت پنج تا 10 دقیقه معین می گردد.

پروفسور یینگ اظهار کرد: ما در بیمارستان زنان و بچه ها KK، با استفاده از نمونه های واقعی بیماران اعتبارسنجی بالینی اولیه این کیت را انجام داده و حساسیت و دقت این تست را ارزیابی کردیم.

در صورت تأیید نهایی، می توان با بهره گیری از این فناوری، امکان استفاده از این کیت های تشخیص را در بیمارستان ها فراهم کرد. این کیت ها همچنین قابلیت کاربرد در درمانگاه های عمومی را خواهند داشت.

از آنجایی که به گفته پروفسور یینگ رقابت بر سر ساخت کیت دقیق و سریعی است که بدون استفاده از تجهیزات گران قیمت قابل استفاده باشد، این تست بسیار ارزشمند است، چون روش متفاوتی را برای شناسایی ویروس به کار می گیرد.

تست آزمایشگاهی استاندارد موسوم به روش زنجیره ای پُلیمِراز با رونویسی معکوس با استفاده از آنزیم نسخه بردار معکوس (RT،RNA) ویروس کرونا را به DNA تبدیل نموده، سپس با به کارگیری روش واکنش زنجیره ای پُلیمِراز ماده ژنتیکی ویروس را تکثیر می نماید. این تست 2 تا 3 ساعت زمان می برد تا نتیجه را نشان دهد که در صورت احتیاج به انتقال نمونه ها این زمان بیشتر هم می گردد. از این گذشته، این تست به تجهیزات اختصاصی احتیاج دارد.

به گفته پروفسور جکی یینگ تست PCR در واقع یک تکثیر مولکولی است که در سال 1984 ابداع شد. حتی در دستگاه های امروزی PCR حدود 60 درصد زمان صرف گرم و سرد شدن (تغییر دمای متناوب) دستگاه می گردد.

برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 و تیم او پس از 6 هفته کوشش و تحقیق، روش جدیدی را ابداع کردند که مثل تست RT-PCR ماده ژنتیکی ویروس را تکثیر می نماید؛ با این تفاوت که در این روش می توان در عرض یک دقیقه، به یک میلیون نسخه از DNA دست یافت و حصول این نتیجه فقط با استفاده از آنزیم ویژه ای که در آزمایشگاه پروفسور یینگ ساخته شده امکان پذیر است.

پروفسور یینگ همچنین اضافه کرد: این کیت های تشخیصیِ سریع بسیار حساس هستند؛ از این رو هنگام استفاده از آن.ها باید حساسیت آن ها را مدنظر قرار داد. این تست ها ممکن است همواره قادر به تشخیص ویروس نباشند یا اینکه نتیجه تست را کاذب منفی نشان دهند. این مسئله زمانی رخ می دهد که بیماری در بدن فرد مبتلا به کووید-19 نهفته بوده و بیمار بدون علامت است و یا وقتی که بار ویروسی بیمار پایین است (عفونت هنوز در مراحل اولیه بوده و قابل شناسایی نیست).

بار ویروسی، مقدار ویروسی است که بیمار بسته به اینکه در کدام مرحله از بیماری است قادر به انتشار آن است.

افراد مبتلا به کووید-19، مقادیر زیادی از ویروس را در همان مراحل اولیه عفونت منتشر می نمایند (بار ویروسی بالا) و به تدریج در مراحل بعدی انتشار ویروس کمتر می گردد.

بنابراین به گفته پروفسور یینگ، بهترین تست، تستی است که بتواند سریعاً عفونت بیمار را در مراحل مختلف بیماری-صرف نظر از بار ویروسی بالا یا پایین- نشان دهد.

پروفسور یینگ بر این باور است که برای شناسایی بیماری در مراحل اولیه که بیمار طی آن بیشترین میزان انتشار ویروس را دارد، باید از تست PT-PCR استفاده کرد و در مراحل بعدی که به تدریج بار ویروسی در بدن کاهش یافته و میزان انتشار ویروس کمتر است، باید تست سرولوژیکی (آزمایش سرمی) به کار گرفته گردد.

پروفسور یینگ اضافه کرد: ما به پژوهش هایمان ادامه داده و به کمک آن ها کیت های تشخیصی خود را توسعه می دهیم

انتهای پیغام/4118/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1011

به "ساخت سریع ترین تست تشخیص کرونا ویروس 2019 توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت سریع ترین تست تشخیص کرونا ویروس 2019 توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید