زیست شناسان در پی کشف اسرار حیوانات نامرئی!

به گزارش مجله توسعه دهنده، زیست شناسان آمریکایی در آنالیز های خود سعی دارند به کشف اسرار مربوط به حیواناتی بپردازند که تقریبا نامرئی هستند.

زیست شناسان در پی کشف اسرار حیوانات نامرئی!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وایرد، آرون پومرانتز (Aaron Pomerantz)، زیست شناس دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UC Berkeley)، هنگام قدم زدن در جنگل های بارانی پرو، موجوداتی دید که به نظر می رسید جت های نامرئی کوچکی باشند که از جهتی عبور می نمایند. او در این باره گفت: من کوشش کردم تا آنها را با توری بگیرم، اما آنها جهت خود را تغییر دادند و ناپدید شدند.

این نخستین برخورد نزدیک پومرانتز با شاپرک های بال شیشه ای (clear-winged butterflies) بود. این حشرات، ساکن جنگل های آمریکای مرکزی و جنوبی هستند و وسایل قابل توجهی برای استتار دارند. این وسایل، بال های شفاف یا شیشه ای هستند که موجب می گردد تشخیص شاپرک های بال شیشه ای، بسیار سخت باشد.

پومرانتز که سرپرستی پژوهشی را در خصوص نحوه رشد بال ها بر عهده دارد، گفت: این ویژگی مانند یک قدرت نامرئی است. اگر بتوانید یک شنل نامرئی بپوشید، پیدا کردن شما برای شکارچیان بسیار سختتر خواهد بود. در محیط های اقیانوسی، تعداد زیادی از گونه های شفاف وجود دارد، اما در خشکی بسیار کمتر رایج است. این موضوع به پدید آمدن این سوال می انجامد که شفافیت در خشکی به چه چیزی احتیاج دارد؟

پومرانتز و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی با آنالیز بال های گونه های پروانه شیشه ای (Greta oto) در مراحل گوناگون رشد شفیره، عوامل بسیاری را کشف کردند. تغییراتی در شکل و تراکم مقیاس های میکروسکوپی وجود دارد که معمولا الگوهای رنگارنگ یک پروانه را ایجاد می نمایند. یک لایه از ستون های مومی هم مانند یک پوشش ضد تابش عمل می نماید.

اگرچه به نظر می رسد که این یک اقتباس منحصر به فرد است، اما این طور نیست. پومرانتز ادامه داد: این ویژگی، چندین بار تکامل یافته است.

وی اظهار داشت که چند صد گونه پروانه و پروانه با بال شیشه ای وجود دارد. اگرچه آنها تنها بخش کوچکی از راسته پروانه سانان را نشان می دهند، اما نمونه های نادر چنین شفافیتی به تعداد می فرایند. قورباغه های شیشه ای که درجات گوناگونی از شفافیت پوست را نشان می دهند، نمونه دیگری از این گونه موجودات هستند.

از سوی دیگر، اقیانوس مملو از گونه های شفاف است؛ از عروس دریایی و اسفنج گرفته تا سخت پوستان، سرانتها و حتی ماهی. در اوایل تابستان 2021 طی سفر یک کشتی پژوهشی در اعماق اقیانوس آرام، دو مورد نادر از اختاپوس شیشه ای مشاهده شد. به نظر می رسد که نامرئی شدن در اقیانوس به علت ویژگی های بصری و فیزیکی آب، تا میزان ای ساده تر از خشکی است.

لورا باگ (Laura Bagge)، زیست شناس دریایی گفت: شما می توانید این موضوع را مانند وجود یک تکه شیشه در آب تصور کنید. این محیط، بسیار بی ویژگی تر از آن چیزی است که در خشکی وجود دارد و شما مجبور نیستید با گرانش برخورد کنید. به همین علت، بیشتر حیوانات آن، گونه های شناور هستند که ستون فقرات یا ساختارهای متراکم مورد احتیاج برای زنده ماندن در خشکی را ندارند.

باگ که در حال حاضر زیست شناس ارشد شرکت تورچ تکنولوژیز (Torch Technologies) در فلوریدا است، طی یک سفر پژوهشی برای انتها نامه خود، شیفته شفافیت حیوانات شد. او در این سفر، به یک نمونه مرموز از موجودات دریایی برخورد کرد. وی در این باره گفت: آن موجود دریایی، نوعی سخت پوست شبیه به خرچنگ بود، اما کاملا شفاف بود.

آن موجود دریایی که سیستیسوما (Cystisoma) نام داشت، شبیه به میگو است و می تواند رشد کند تا به بزرگی دست انسان گردد. باگ اضافه کرد: این نوع موجودات واقعا جالب هستند، زیرا پوسته بیرونی سختی دارند و عضلاتی را در بر دارند.

باگ دریافت که پوسته های سیستیسوما دارای ساختارهای میکروسکوپی ناهموار مشابه ساختارهای موجود در پروانه های شیشه ای هستند. این نانوساختارها، الهام بخش کاربردهای پوشش ضد انعکاس در صفحات خورشیدی، عینک ها و دوربین ها هستند. عضلات سیستیسوما، سازگاری های دیگری هم برای شفاف سازی آنها دارند و این موضوعی است که باگ میخواهد برای مقاله پژوهشی آینده خود به آن بپردازد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1897

به "زیست شناسان در پی کشف اسرار حیوانات نامرئی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیست شناسان در پی کشف اسرار حیوانات نامرئی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید