ایسلند فقط برفی نیست؛ جاذبه سبزی که روایتی وحشتناک دارد ، اسیر طبیعت شوید!

به گزارش مجله توسعه دهنده، نام ایسلند برای طبیعت گردان یادآور شفق های قطبی و سرزمین های پوشیده از برف است اما یکی از جاذبه های گردشگری این کشور دشت وسیع پوشیده از خزه است.

ایسلند فقط برفی نیست؛ جاذبه سبزی که روایتی وحشتناک دارد ، اسیر طبیعت شوید!

خبرنگاران : خزه گیاه رایج در ایسلند است و به طور فراوانی در مناطق کوهستانی و به خصوص در دشتی گدازه ای رشد می نماید. دشت های گدازه ای به جلگه هایی گفته می گردد که در اثر حرکت مواد مذاب آتشفشانی (گدازه ها) مسطح شده اند. دشت گدازه ای الدروان یکی از دشت های گدازه ای است که در سواحل جنوبی ایسلند واقع شده است و با خزه پوشیده شده است.

دشت گدازه ای الدروان حاصل یکی از مخرب ترین فوران های آتشفشانی ثبت شده در تاریخ است. این فوران بین سال های 1783 و 1784 بیش از 8 ماه به طول انجامید. در فوران آتشفشان گریمسفوتن و فوران های شکاف لاکی حدود 14 کیلومترمکعب گدازه های بازالتی جریان یافت و ابرهایی از گازهای سمی خاک را آلوده کرد و نیمی از گاوها، اسب ها و سه چهارم گوسفندان منطقه را کشت. آن سال هیچ مزرعه ای عمل نیامد و هیچ ماهی در دریا پیدا نشد و در اثر قحطی ناشی از فوران، یک چهارم جمعیت انسانی منطقه جان باخت.

اما فوران شکاف لاکی تاثیرات وسیع تری برجای گذاشت. به طوری که در سال های بعد از فوران، اقلیم سراسر نیم کره شمالی وخیم شد. در آمریکای شمالی، زمستان سال 1784 طولانی تر شد و این منطقه یکی از سردترین زمستان های تاریخ را پشت سر گذاشت. بوران وسیعی مناطق جنوبی آمریکای شمالی را دربرگرفت و رودخانه می سی سی پی در نیو اورلئانز منجمد شد و توده های یخ در خلیج مکزیک شکل گرفت.

غبار ناشی از فوران تا شرق نیم کره شمالی پیش رفت و از شدت باران های موسمی هند کاسته شد و درنتیجه خشکسالی و نابودی مزارع، هند را با مسائل جدی روبرو کرد. در اثر این فوران در سال 1784 مصر با قحطی روبرو شد و حدود یک ششم جمعیت این کشور جان باخت.

بدترین عواقب ناشی از این فوران در اروپا ثبت شد. این قاره در سال 1783 داغ ترین تابستان تاریخش را تجربه کرد. ابرهای سمی که در سراسر اروپا گسترده شد به مرگ ده ها هزار نفر انجامید. به طوری که استنشاق این گازها، فقط در بریتانیا 23هزار مرگ برجای گذاشت و طوفان های تندری شدید به مرگ دام ها منجر شد.

پس از این تابستان گرم، زمستان به شدت سرد شد و 8هزار نفر دیگر در انگلستان قربانی شدند. در بهار سال بعد، در آلمان و اروپای مرکزی سیلاب های مخرب جاری شد. در فرانسه، مزارع نابود شدند و فقر و قحطی حاصل از فوران ایسلند آتش انقلاب فرانسه بین سال های 1789 تا 1799 را روشن کرد.

اما امروزه، عوارض ناشی از این فوران مهیب تمام شده و دشت گدازه ای الدروان پوشیده از لایه ای ستبر و سبز، چشم اندازی آرامش بخش را به مردم منطقه و گردشگران عرضه می نماید.

منبع: چمدان
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 455

به "ایسلند فقط برفی نیست؛ جاذبه سبزی که روایتی وحشتناک دارد ، اسیر طبیعت شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایسلند فقط برفی نیست؛ جاذبه سبزی که روایتی وحشتناک دارد ، اسیر طبیعت شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید