روز ملی پرنده نگری در تهران برگزار می گردد

به گزارش مجله توسعه دهنده، گرامیداشت روز ملی پرنده نگری پنجم دی ماه در محل فرهنگسرای شفق تهران برگزار می گردد.

روز ملی پرنده نگری در تهران برگزار می گردد

اختصاص یک روز در تقویم ملی به روز ملی پرنده نگری نخستین بار در سال 1389 از سوی گروهی از فعالان محیط زیست و طبیعت گردی پیشنهاد شد. پس از کوشش متخصصان اولین پنجشنبه آذر ماه هر سال به عنوان روز ملی پرنده نگری در نظر گرفته شد. کمیته ملی طبیعت گردی متشکل از سه نهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با حمایت از رویداد گرامیداشت روز ملی پرنده نگری، این اقدام را در راستای فرهنگ سازی به منظور حفاظت از گونه های متنوع پرندگان کشور به رسمیت شناخته است. هرچند این روز هنوز رسما وارد تقویم ملی کشور نشده است.

روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که این متن را فرستاده شرح داده که علت به تعویق افتادن گرامیداشت این روز، تاسیس باشگاه پرنده نگری ایرانیان و بروز موانعی در ارتباط با آن بود.

مراسم پرنده نگری سال جاری با موضوع زاغ بور، گونه بومزاد ایران برگزار می گردد که ضمن پرداختن به تهدیدات زیستگاه و جمعیت این پرنده بومی، آثار هنری تعدادی از هنرمندان با موضوع این گونه در حال انقراض نیز به نمایش در می آید.

باشگاه پرنده نگری ایرانیان به عنوان مجری این رویداد میخواهد با معرفی پویشی، زاغ بور را به عنوان پرنده ملی ایران به عموم مردم معرفی کند. شناساندن این پرنده به آن دسته از هموطنان که آشنایی کمتری با محیط زیست و حیات وحش کشورمان دارند می تواند با برانگیختن توجه و افزایش آگاهی، به حفاظت بیشتر از آن یاری کند و توجه به داشته های طبیعی کشورمان را افزایش دهد.

در حاشیه رویداد گرامیداشت روز ملی پرنده نگری از کتاب حیات وحش ایران، هدایت برای گردشگران و عکاسان نوشته سید بابک موسوی نیز رونمایی و نمایشگاه عکسی با عنوان مفهوم طبیعت برپا می گردد.

دفتر همکاری و توافق های ملی معاونت گردشگری در تعامل با کمیته ملی طبیعت گردی به عنوان پشتیبان این رویداد، برگزاری اقدام مشابه را در دستور کار ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان های کشور قرار داده و در صدد کوشش برای ثبت این رویداد در تقویم ملی کشور است.

گرامیداشت روز ملی پرنده نگری روز پنجشنبه 5 دی ماه از ساعت 16 تا 18 در فرهنگسرای شفق تهران به آدرس یوسف آباد، خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، خیابان بیست و یکم برگزار می گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 799

به "روز ملی پرنده نگری در تهران برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز ملی پرنده نگری در تهران برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید