دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دومین محل تعیین شده در ایران

به گزارش مجله توسعه دهنده، تهران (پانا) - آژانس بین المللی انرژی اتمی از نمونه برداری محیطی از دومین محل در ایران خبر داد.

دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دومین محل تعیین شده در ایران

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای بیان نمود: به عنوان بخشی از توافق با ایران برای حل کردن مسائل اجرایی پادمانی که از سوی آژانس مطرح شده بود، آژانس این هفته به دومین محل (از پیش مشخص شده) در ایران دسترسی تکمیلی پیدا کرده و نمونه برداری محیطی انجام داد.

بر اساس این گزارش، نمونه برداری از محل اول پیش از این در پی سفر رافائل گروسی به تهران و مذاکره با مقامات کشورمان بر سر مسائل پادمانی اجرا شده بود.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیش از این در سرانجام سفر اخیر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات کشورمان، بیانیه مشترکی صادر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - تهران، 4 شهریور 1399 (26 آگوست 2020)

آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

بعد از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و فعالیت های راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیت های راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.

در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ 15 دسامبر 2015 توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می کنند که این موضوعاتِ مرتبط با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیت های هسته ای تحت پادمان براساس موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می باشند.

در این چارچوب حاضر، براساس تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.

دو طرف تصدیق می کنند که استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیت های راستی آزمایی هستند.

آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه های تثبیت شده آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1343

به "دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دومین محل تعیین شده در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دومین محل تعیین شده در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید