دانستنی های مهم قبل از ازدواج

به گزارش مجله توسعه دهنده، در این مطلب قصد داریم شما را با نکات و دانستنیهایی که ضروری است قبل از ازدواج و برای آغاز یک زندگی خوب بدانید را برای شما شرح خواهیم.

دانستنی های مهم قبل از ازدواج

دانستنی های قبل از ازدواج

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ، قبل از هر چیزی به خود ازدواج میپردازیم،هدف انسان از ازدواج و تشکیل خانواده چیست؟چه دلیلی دارد که بعد از پا نهادن به سن جوانی به فکر ازدواج بیاقتیم؟

هر پسر و دختری که به سن رشد و بلوغ می رسند عظیمترین آرزویشان این است که ازدواج نمایند، با تاسیس زندگی مشترک زناشویی، استقلال و آزادی بیشتری بدست آورند، یار و مونس مهربان و محرم رازی داشته باشند.

بیشتر بخوانید : پیامک عاشقانه

آغاز زندگی سعادتمندانه خویش را از زمان ازدواج حساب می نمایند و برایش جشن می گیرند

زن برای مرد آفریده شده و مرد برای زن، و مانند مغناطیسی یکدیگر را جذب می نمایند

زناشویی و تاسیس زندگی مشترک خانوادگی یک خواسته طبیعی است که غرائزش در وجود انسانهانهاده شده است، و این خود یکی از نعمتهای عظیم الهی است

راستی به غیر از کانون گرم خانوادگی کجا را سراغ دارید که برای جوانان پناهگاه مطمئنی باشد؟ علاقه به خانواده است که جوانان را از افکار پراکنده واضطرابهای درونی نجات می دهد. در آنجاست که می توانند یار و مونس با وفا و مهربانی پیدا نمایند که در شدائد و گرفتاری ها یار و غم گسارشان باشد

دانستنی های قبل از ازدواج

پیمان مقدس زناشویی رشته ای است آسمانی که دلها را بهم پیوندمی زند، دلهای پریشان را آرامش می دهد افکار پراکنده را به یک هدف متوجه می سازد. خانه،صندلی عشق و محبت،کانون انس و مودت و بهترین آسایشگاه است.

برای آغاز و اراده ازدواج چند نکته وجود دارد که در ادامه به آنالیز آن ها خواهیم پرداخت.

سه عامل مهم افراد را به طرف ازدواج و تشکیل خانواده سوق می دهد: احتیاج مالی، میل به فرزند و عشق. میل به فرزند که همان علاقمندی به بقای نسل و حفظ نوع می باشد، عشق یا لذت جنسی یا احتیاجهای مالی به عنوان مقدمات وصول به این هدفند. بنابر نظریه کینک، جامعه شناس آمریکایی، از لحاظ جهان شناسی، وظیفه خانواده (زن و مرد) تنها امتداد نسل است و احتیاجهای مالی یا شهوانی به عنوان مقدمه ای برای رسیدن به این هدف عظیمند.

زمان مناسب برای ازدواج

فهمیدن این که چه زمانی وقت ازدواج شماست کار ساده ای است:هر وقت از تنهایی خسته شدید و آمادگی پیدا کردید. اما این که بدانید انگیزه ازدواج تان واقعی است یا صرفا به خاطر فشار دیگران یا رودربایستی ازدواج می کنید، مساله مهمی است.

خودتان را تنها نمی بینید

وقتی به سال های آینده زندگی تان فکر می کنید و برای آینده تان برنامه می ریزید، در رویاهایی که می سازید مرد/ زن زندگی تان را هم کنار خودتان تصور می کنید. برای شمایی که آماده ازدواج هستید، همه چیز در سایه کسی که قرار است در کنارتان باشد، تعریف می گردد و برنامه ریزی بدون در نظر دریافت خواسته ها و محدودیت های او، معنایی ندارد.

از تنهایی تان می گذرید

برای شمایی که حالا بیشتر از همواره آماده ساختن زندگی مشترک هستید، تلاش برای تنها بودن و خلوت کردن با خود، جایش را به میل کنار کسی بودن می دهد. اگر هنوز برای ازدواج کردن آماده نباشید، تنهایی برای تان حتی از بودن با او هم ارزشمندتر خواهد شد و به بهانه اینکه به فرصتی برای خلوت کردن با خود احتیاج دارید، از بودن در کنار او طفره خواهید رفت.

پرونده های گذشته را بسته اید

شاید سابقه شکست های عاشقانه ای را در کارنامه داشته باشید اما اگر بی آنکه متوجه شده باشید، چند وقتی است به خاطر شکست های قدیمی تان عذاب نمی کشید، یعنی برای آغاز یک رابطه جدید آماده اید.

می خواهید بهتر از همواره باشید

ساختن یک زندگی خوب به شما برای تغییر انگیزه می دهد و از شما آدم بهتری می سازد. اگر آماده ازدواج باشید، با تمام توان تان برای رفع کردن ضعف های تان تلاش خواهید کرد و حتی برای ساختن زندگی ای آرام تر و مرفه تر بیشتر از همواره انرژی خواهید گذاشت. حتی اگر مال جهان برای تان چندان ارزشی نداشته باشد، برای یک آغاز بهتر بیشتر از همواره کار خواهید کرد و از خواسته هایی که پیش از این به راحتی برآورده شان می کردید، خواهید گذشت تا به اندازه کافی برای ساختن زندگی تازه پس انداز داشته باشید. کار کردن بیشتر دیگر شما را عذاب نخواهد داد و به پس انداز نه به چشم محروم کردن خود از خواسته های تان، بلکه به عنوان تلاش برای هموار کردن جاده ای که با همسر آینده تان قرار است از آن بگذرید، نگاه خواهید کرد.

می خواهید مادر/ پدر شوید

مهم نیست که تا امروز به بچه دار شدن علاقه داشته اید یا نه و مهم نیست اگر تا امروز حتی یک نوزاد را هم در آغوش نگرفته باشید. اگر فکر ازدواج در ذهن تان حک شده باشد، از امروز بیشتر از قبل به مادر/ پدر شدن فکر خواهید کرد.

می توانید اعتماد کنید

زمانی که قدرت اعتماد کردن به دیگران را پیدا نموده اید، یعنی آماده ازدواج هستید و دوست دارید به کسی اعتماد و اتکا داشته باشید.

نمی ترسید

شما می دانید ساختن یک زندگی تازه کار آسانی نیست و قطعا چالش ها و سختی های زیادی را همراه می آورد، با این وجود آنقدر برای ساختن یک زندگی مشترک دلیل دارید که از سختی ها نترسید و آینده را مبهم و حتی وحشت آور تصور نکنید. این به معنای آن نیست که نگرانی نسبت به آینده ندارید. حتی دریافت تصمیمی که به درست بودنش ایمان دارید هم می تواند نگران نماینده باشد.

قبل از ازدواج، این سوالات را از خود بپرسید:

ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی شماست، پس ارزش آن را دارد که پیش از اقدام برای ازدواج، در خصوص این مساله مهم و چگونگی زندگی با همسر آینده خود کمی بیشتر تفکر کنید. به این منظور بهتر است سوالات زیر را از خود پرسش کنید:

هدف اصلی من از ازدواج چیست ؟

زوج بودن به چه معناست؟

معیارهای انتخاب من کدامند؟

همسر ایده آل من چه ویژگی های را باید دارا باشد و بهتر است چه ویژگی هایی را نداشته باشد؟

چقدر از ویژگی های جنس مخالفم اطلاعات دارم؟

چقدر همسرداری می دانم و وظایف من به عنوان همسر چیست؟

از نظر شما وفاداری چیست؟ و شما از این لحاظ در کجا قرار دارید؟

از نظر شما تعهد چیست و چه ابعادی دارد؟

آمادگی شما برای تعهد زندگی و پذیرفتن مسئولیت آن چقدر است؟

انتظارات من از زندگی مشترک چیست؟

آیا من برای ازدواج آماده ام؟

وقتی به سوالات فوق پاسخ دادید، زمانی را برای علت دوست داشتن چیزهایی که فکر می کنید، به آنها علاقه مندید و یا گمان می کنید ضروری است اطلاعات تان را راجع به آنها بالا ببرید و یا آن که آنها را در خزانه رفتاری و تفکری خود تقویت ویا حذف نمائید، بگذارید. به دیگر سخن ،به این سوال پاسخ قطعی بدهید که در درون خود چه چیزی حس می کنید که درصدد دستیابی به آن به وسیله ازدواج هستید؟ به راستی احتیاج واقعی شما به ازدواج برای چیست؟ آیا برای رضایت شخصی است، محبوبیت و یا به جا آوردن عرف اجتماعی؟

سن مناسب برای ازدواج چه زمانی می باشد ؟

اولین عامل آغاز هر زندگی مشترک وجود بلوغ جسمی و جنسی و بلوغ عقلی و فکری است و افراد خواستار ازدواج باید به سنی برسند که بتوانند صمیمیت عاطفی و جنسی را در یک رابطه مبتنی بر تعهد تجربه نمایند.

سن ازدواج در دختر و پسر ها

برای ازدواج علاوه بر احتیاج به رشد جسمی و جنسی ، رشد روانی و اجتماعی نیز مورد احتیاج است. در اواخر دوره نوجوانی رشد جنسی تقریبا کامل می گردد و فرد توانایی فراوری مثل پیدا می نماید. در اواخر سنین نوجوانی اغلب دختران به فکر ازدواج می افتند، در حالیکه پسران در این سنین خواستار ازدواج نیستند. گرچه ازدواج تنها راه مآغاز و سالم تأمین احتیاجهای جسمی و روانی نوجوانان است، ولی برای یک ازدواج پیروز، آمادگی زیستی، روانی، مادی و اجتماعی ضروری است. به همین جهت، متخصصان سن مناسب ازدواج را برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران 24 تا 28 سال توصیه می نمایند. معمولا اختلاف سن 2 تا 6 سال بین دختر و پسر برای ازدواج توصیه می گردد. در صورت داشتن ازدواج زودهنگام، بهتر است داشتن فرزند تا پس از 20 سالگی به تعویق بیفتد. برای این منظور ضروری است که زوجین با روش های صحیح تنظیم خانواده آشنا باشند.

معیارهای یک ازدواج پیروز چیست ؟

انتخاب همسر از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا می تواند آینده فرد را رقم بزند. تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری به تفکر منطقی و تلاش و تلاش احتیاجمند است. جوان می بایستی بر اساس معیارهای اصولی، منطقی همسر آینده خود را شناسایی و انتخاب نماید و آنگاه به انجام پیوند زناشویی اقدام کند. بصورت کلی اصالت خانوادگی به عنوان اساسی ترین معیار انتخاب همسر شناخته می گردد. ایمان، اخلاق نیکو و روان سالم، و تناسب زوجین در ویژگیهای ظاهری، سنی، تحصیلی، فرهنگی، تربیتی و اعتقادی از موارد اساسی در انتخاب همسر است.

ازدواج های شتابزده صحیح است یا خیر؟

امروزه ازدواجها به صورت شتاب زده انجام می گردد و چون انسانها در برخوردهای اول رفتار و واقعیت وجودی خود را بروز نمی دهند پس از ازدواج، رفتارهای نمایشی همچون پرده ای کنار می رود و رفتارها و چهره واقعی دو زوج نمایان می گردد.

امروزه ازدواجها به صورت شتاب زده انجام می گردد و چون انسانها در برخوردهای اول رفتار و واقعیت وجودی خود را بروز نمی دهند پس از ازدواج، رفتارهای نمایشی همچون پرده ای کنار می رود و رفتارها و چهره واقعی دو زوج نمایان می گردد و در آن شرایط است که دو جوان احساس می نمایند که به اندازه جغرافیای انسانی از یکدیگر فاصله دارند و وقتی راه حلی برای مسئله نیاموخته اند بنابراین به پاک کردن صورت مسئله اقدام می نمایند و تقاضای طلاق می دهند.

عواقب نا خوشایند ازدواج های شتابزده

برکسی پوشیده نیست که آسیب هایی که در اثر افزایش طلاق و پدیده زنان مطلقه متوجه جامعه می نماید قبل از هر چیز جوانان کشور را به خطر می اندازد بنابراین به نظر می رسد قبل از اینکه این معضل به یک بحران تبدیل گردد باید اقدامات پیشگیرانه ای انجام داد.

این اقدامات پیشگیرانه می تواند در قالب آموزش هایی برای جوانان در شناسایی معیارهای صحیح انتخاب همسر، قبل ازازدواج و همچنین آموزش هایی برای بهبود روابط زوجین بعد از ازدواج باشد.

ازدواج، همسری و مهم تر از آن همسفری در جاده پرفراز و نشیب زندگی است. راستا دراز عمر را با توشه ای فراوان و سازنده، و یاوری، همفکر و هماهنگ و صبور می توان به سلامت پیمود و به مقصد رساند.

اهمیت شناخت رفتار همسر آینده با خانواده اش

یکی از راه های شناسایی فرد مقابل شناخت خانواده اوست. خانواده ای که فرد در آن رشد نموده نشان می دهد که او چه تفکراتی دارد و در طول زمان چطور عمل می نماید.

هر کدام از ما هر قدر هم که روی رفتار خود تسلط داشته باشیم و شیوه های رفتاری خود را اصلاح کنیم باز در نهایت گرایش هایی به تربیت کودکی مان داریم و در ناخودآگاهمان الگویی از پدر و مادر گرفته ایم که در مواقعی از آن تبعیت می کنیم.

شناخت فرد مورد نظر قبل از ازدواج

درست مثل افرادی که در شرایط های معمول لهجه ندارند اما وقتی عصبانی یا غمگین می شوند، لهجه یا گویش شهر مادری شان را به کار می برند. تسلط ما بر رفتارمان هم همواره صد در صدی نیست و گاهی ممکن است آن را از دست بدهیم و مطابق با الگوهایی که از کودکی آموخته ایم رفتار کنیم.

از سوی دیگر یکی از بهترین شیوه ها برای شناخت فرد مشاهده او در زمانی است که با خانواده اش در تعامل است. نحوه برخورد فرد با اعضای خانواده و پدر و مادر شاخصی از رفتار آینده او در یک ارتباط صمیمانه است نوع برخورد و رفتار فرد در خانواده اطلاعات بسیار زیادی به ما می دهدتا پیش بینی کنیم که بعد از ازدواج این فرد چگونه برخورد خواهد نمود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1421

به "دانستنی های مهم قبل از ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های مهم قبل از ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید