تور استرالیا: بهسازی سازه های نمادین دنیا، از برج ایفل تا خانه اپرای سیدنی (بخش دوم)

به گزارش مجله توسعه دهنده، از آنجا که بهره وری انرژی در ساختمان ها به موضوع مهمی در دنیا تبدیل شده است، سازه های نمادینی نظیر رایشتاگ، خانه اپرای سیدنی، هرم ترانس آمریکا و... به خاطر بهره وری انرژی قرن 21 بهسازی شدند.

تور استرالیا: بهسازی سازه های نمادین دنیا، از برج ایفل تا خانه اپرای سیدنی (بخش دوم)

با تور استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه ساختمان سازی و بهینه سازی مصرف انرژی اجرا شده، کشورهای حامی ساختمان های سبز در پی این هستند که سازه های شهری به خصوص سازه های نمادین و مشهور خود را به روز نموده و به تکنولوژی های تازه مجهز نمایند. اما بهینه سازی این ساختمان ها لزوماً فقط محدود به این تکنولوژی ها نبوده و با راهکارهایی ساده به این امر دست یافته اند. با ما همراه باشید تا با این سازه ها و راهکارهای بهینه سازی آنها آشنا شوید.

خانه اپرای سیدنی

بادبان های افراشته خانه اپرای سیدنی (Sydney Opera House) شاهکاری از طراحی ارگانیک به شمار می رود که با الهام از بال ها، درختان نخل و صدف ساخته شده است. از زمان آغاز به کار این مجموعه در سال 1973، سیستم تهویه هوای سازه به وسیله آب دریا خنک می شد که راهکاری عالی برای کاهش استفاده از آب تازه محسوب می گردد. این نماد استرالیا در کوشش است تا در سال 2023 به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس آن، به یک سازه کربن خنثی تبدیل گردد.

مدیریت این سازه طی یک دهه گذشته، روحیه پایداری را به سایر بخش های این ساختمان و حتی رویدادهای آن بسط داده است. جایگزین کردن چراغ ها با لامپ های LED باعث کاهش 75 درصدی مصرف برق شده، به طوری که سالیانه بیش از 50 هزار دلار در هزینه برق صرفه جویی می گردد.

مدیریت این ساختمان بعلاوه مقدار زباله های کارمندان و 8 میلیون بازدیدنماینده سالانه خانه اپرا و رستوران های آن را کاهش داده است. نوع مواد بازیافتی از 2 مورد به 8 مورد افزایش یافته که نرخ بازیافت کلی را از 20 به 65 درصد رسانده و امید می رود این مقدار به 85 درصد برسد. زباله های مواد غذایی نیز در این طرح قرار دارند و بعضی از آن ها به فراورینماینده سوخت های بیوانرژی فرستاده می گردد؛ هرچند مواد غذایی قابل استفاده به یک خیریه محلی اهدا می گردد.

لزوما نباید همه راهکارها، از تکنولوژی پیشرفته ای برخوردار باشند. برای افزایش عمر مصالح ساختمانی، خدمه نظافتچی، شوینده های طبیعی را جایگزین شوینده های شیمیایی خورنده نموده اند که به کیفیت بهتر هوای داخل ساختمان منجر شده است. برای شستشوی دیوارهای بتنی از جوش شیرین استفاده شده در حالیکه بخش های برنزی با روغن زیتون و کمی الکل صیقلی می شوند.

اما بمبناتو (Emma Bombonato)، مدیر پایداری می گوید:

خانه اپرای سیدنی حضور پررنگی در صحنه جهانی دارد، پس اقداماتی که در این سازه اجرا شده می تواند الهام بخش دیگران گردد و به همین علت این مسئولیت بسیار مهمی است. درصدد هستیم تا به یک مدل عالی در جهان تبدیل شویم.

رایشتاگ

پس از سقوط دیوار برلین و اتحاد مجدد آلمان در سال 1990، دولت سرمایه گذاری زیادی روی بخش شرقی کمونیستی انجام داد. پروژه مدرن سازی و بازسازی رایشتاگ (Reichstag) به عنوان مجلس فدرال، به خصوص برای این آلمان تازه خیلی مهم بود. هنگامی که نوسازی آن در سال 1999 تکمیل شد، این سازه قرن نوزدهمی فراتر از مجلس برلین بود و به عنوان نمادی برای آینده روشن تر به شمار می آمد. سالیانه 2.5 میلیون بازدیدنماینده برای رسیدن به سقف شیشه ای آن، از راستا مارپیچی به سمت بالای گنبد مدرن این سازه می فرایند. این گنبد با مخروط مرکزی آیینه ها، منبع نور طبیعی و تهویه هوا است و احتمالا سبزترین ساختمان مجلس در جهان محسوب می گردد.

گنبد شیشه ای خلاقانه ای که به منزله شاهکاری از فرم و کارایی تلقی می گردد به عنوان برجسته ترین عنصر طراحی نورمان فاستر، معمار مشهور، به شمار میرود. مخروطی از آیینه ها که نور طبیعی را به سالن زیرین منعکس نموده و احتیاج به روشنایی مصنوعی را به حداقل رسانده است. این سایه بان اتوماتیک، انرژی خود را از پنل های خورشیدی روی سقف به دست می آورد و با چرخاندن مخروط، مانع از تابش مستقیم نور خورشید می گردد و مقدار جذب گرما را کاهش می دهد. این گنبد به صورت یک اگزوز نیز عمل نموده و هوای گرم را بدون احتیاج به کولر، از بالا خارج می نماید. در طول شب، نور مصنوعی محیط مجلس همچون یک چراغ دریایی به بیرون منعکس شده و قدرت فرایند دموکراتیک در آلمان را به رخ می کشد.

سیستم تهویه و برق این سازه نیز نوآورانه و سازگار با محیط زیست است. ژنراتوری در ساختمان واقع شده است که با سوخت زیستی کار می نماید و 80 درصد برق و 90 درصد گرمای ساختمان را فراوری می نماید. کارایی این سیستم با استفاده از پمپ حرارتی زمین گرمایی، افزایش یافته و باعث انتشار سرما یا گرما به وسیله مداری از لوله های زیرزمینی می گردد. به همین علت فراوری کربن تا 94 درصد کاهش یافته است.

ساختمان ها نقش مهمی در تحقق اهداف بلندپروازانه آلمان در حوزه انرژی دارند. سیاست فعلی مبنی بر کاهش 50 درصدی استفاده انرژی تا اواسط قرن 21 است و در نتیجه ساختمان ها باید با یاری نوآوری های پرسرعت و به کارگیری انرژی های تتازهپذیر، احتیاج انرژی خود را تا آن موقع، 80 درصد کم نمایند.

هرم ترانس آمریکا

سانفرانسیسکو به طور مرتب در ردیف بهترین شهرهای جهان در زمینه برنامه های پیشرفته پایداری است که بهینه سازی انرژی در ساختمان ها را نیز پوشش می دهد. سایه زاویه دار ساختمان هرم ترنس آمریکا (Transamerica Pyramid) از زمان افتتاحش در سال 1972به عنوان خط افق سانفرانسیسکو به شمار میرود و تا سال گذشته بلندترین ساختمان شهر محسوب می شد. این سازه 260 متری، بالاترین رتبه بندی ساختمان سبز را به خاطر عملکردش کسب نموده است.

پایه عریض و محکمی دارد که آن را در برابر زلزله مقاوم نموده است. برخلاف سقف سیاه سنتی که در سقف بیشتر سازه ها وجود دارد، طراحی خلاقانه این سازه باعث تشکیل یک ساختمان نسبتا سبز شده است. نمای بیرون با کوارتز سفید و مثلث بالای آن، باعث کاهش جذب گرمای خورشید شده که در نتیجه مقدار انرژی لازم برای خنک کردن ساختمان را کاهش می دهد.

مالک این سازه در سال 2000 آغاز به انجام یکسری بازسازی کرد که تا حدودی تحت تاثیر الزامات ساختمان های سبز سانفرانسیسکو بود. بری جایلز (Barry Giles)، متخصص ساختمان سازی پایدار، درباره تعویض لامپ ها با لامپ های LED می گوید: نورپردازی یک سازه به راحتی امکانپذیر است اما تاثیر کلی لامپ های LED این است که آنها گرما فراوری نمی نمایند. از بهسازی های دیگر این ساختمان می توان به لامپ ها و سیستم تهویه هوا اشاره نمود که فقط در صورت حضور مردم، فعال می شوند.

مدیریت ساختمان که از نتایج راضی بودند، سرمایه گذاری خود را دو برابر نموده و یک نیروگاه فراوری همزمان گازسوز به ارزش 4 میلیون دلار در پارکینگ طبقه همکف نصب کردند. این سیستم کارآمد که با موتور جت کار می نماید، 70 درصد از برق ساختمان را تامین می نماید و در عین حال در یک فرایند موازی، احتیاجهای گرمایی این سازه را نیز مهیا می سازد. این سیستم باعث کاهش مصرف برق شده، به طوری که سالیانه مبلغ 700 هزار دلار صرفه جویی به همراه دارد. هرم ترنس آمریکا در سال 2011 گواهینامه پلاتینیوم لید (LEED Platinum) را دریافت کرد که بالاترین درجه برای ساختمان های سبز محسوب می گردد.

جایلز (Giles)، مدیرعامل BREEAM USA برآورد نموده که حدود 10 درصد از 5.6 میلیون سازه تجاری در ایالات متحده به کارایی بالایی رسیده اند. او می گوید:

مشکل پیش رو در حال حاضر، پیاده سازی همین روش در 90 درصد ساختمان های به جامانده است. باید با راهکارهای تازه به آنها نشان دهیم ایجاد این تغییرات چقدر ساده است و باعث صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار کربن می گردد.

منبع: کجارو
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2043

به "تور استرالیا: بهسازی سازه های نمادین دنیا، از برج ایفل تا خانه اپرای سیدنی (بخش دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا: بهسازی سازه های نمادین دنیا، از برج ایفل تا خانه اپرای سیدنی (بخش دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید