برترین روش ها برای پاک کردن لکه خون از روی سطوح مختلف

به گزارش مجله توسعه دهنده، پاک کردن لکه خون از روی لباس یا سطوح یکی از چالش برانگیزترین و سخت ترین کارهاست. در واقع به خاطر ترکیبات خون، لکه خون یکی از مقاوم ترین لکه ها در برابر پاک کردن است و هر چه مدت بیشتری از ایجاد این لکه خون بگذرد، تمیز کردن آن دشوارتر خواهد بود.

برترین روش ها برای پاک کردن لکه خون از روی سطوح مختلف

از بین بردن لکه خون خشک نشده از روی پارچه کار آسانی است، اما اگر لکه خون مورد نظر خشک شده باشد، ممکن است کار کمی سخت تر گردد. سرعت عمل در انجام این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. در این قسمت به ارائه راه حل های مناسب برای از بین بردن لکه خون از روی لباس خواهیم پرداخت.

روش 1: شستشو با آب و صابون

1. این روش بسیار آسان بوده و مناسب پارچه های کتانی و پنبه ای است. البته گفتنی است که این روش نیازمند مالش طولانی مدتی است.

2. لباس را به داخل برگردانید؛ به طوری که لکه خون به سمت داخل لباس باشد و به این ترتیب، نتیجه کار موثر تر خواهد بود.

3. قسمت مورد نظر که آغشته به خون است را به مدت چند دقیقه زیر آب سرد شیر قرار دهید و بعد از گذشت چند دقیقه، لکه خون اندکی کوچکتر خواهد شد.

از شستشوی لکه خون با آب گرم اجتناب کنید، زیرا این امر باعث ماندگار شدن لکه بر روی پارچه می گردد.

4. قالب صابون را بر روی لکه مورد نظر بمالید. از هر نوع صابونی برای از بین بردن لکه می توان استفاده کرد، اما با این حال استفاده از قالب های جامد صابون گزینه مناسب تری خواهد بود.

5. قسمت مورد نظر را با دستان خود به خوبی مالش دهید تا لکه خون رفع گردد. اگر پارچه دارای بافت ظریفی است، از مالیدن آن با شدت زیاد خودداری کنید. اصطحکاک ایجاد شده در هنگام مالش پارچه باعث از بین رفتن لکه خون خواهد شد و بعد از مالش دادن ناحیه مورد نظر، پارچه را با آب شستشو دهید.

برای محافظت از دستان خود در برابر تحریک و تاول، از دستکش های محافظ بهره ببرید.

6. تا زمانی که لکه به طور کامل از بین برود، روند مالش پارچه با صابون و شستشوی آن با آب را ادامه دهید و در صورتی که با استفاده از این روش بهبودی در روند پاک شدن لکه خون حاصل نشد، شدت مالش پارچه با صابون را بیشتر کنید و یا از روشی دیگر برای از بین بردن لکه خون بهره ببرید.

روش2: استفاده از طعم دهنده گوشت

1. پودر طعم دهنده گوشت که در فروشگاه های مواد غذایی عرضه می گردد، می تواند پروتئین های موجود در لکه های خون را تجزیه نموده و به از بین رفتن آن یاری کند. با این حال باید توجه داشته باشید که استفاده از طعم دهنده گوشت ممکن است به الیاف پارچه های ابریشمی و پشمی آسیب برساند؛ بنابراین بهتر است ابتدا آن را در گوشه ای از پیراهن اعمال کنید تا از عدم آسیب رسیدن به آن اطمینان حاصل کنید.

2. یک قاشق غذاخوری طعم دهنده گوشت را درون کاسه ای ریخته و اندازهی آب به آن اضافه کنید. دو ماده را به خوبی با هم مخلوط کنید تا خمیر غلیظی ایجاد گردد و از سایر چاشنی های مخصوص گوشت استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث لک شدن پارچه مورد نظر گردد.

3. خمیر را بر روی لکه مورد نظر ریخته و با انگشتان خود به خوبی آن را مالش دهید و اجازه دهید که خمیر مورد نظر به مدت یک ساعت بر روی لکه خون باقی بماند.

4. بعد از گذشت 1 ساعت، پارچه را با آب سرد شستشو داده و اجازه دهید در دمای اتاق خشک گردد. از اعمال گرما بر روی لباس برای خشک کردن آن خودداری کنید، زیرا باعث ماندگاری لکه خون بر روی لباس خواهد شد.

روش 3: استفاده از پاک نماینده های آنزیمی

1. پاک نماینده های آنزیمی، پروتئین های تشکیل دهنده لکه های خون را تجزیه نموده و به از بین رفتن آن ها یاری می نمایند، اما با این حال، از این پاک نماینده ها برای پاک کردن لکه خون بر روی الیاف پشمی و ابریشمی استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب رسیدن به بافت آن ها خواهد شد.

2. در صورت عدم دسترسی به محصولات پاک نماینده آنزیمی از محصولات طبیعی که با محیط زیست سازگاری دارند بهره ببرید.

3. پارچه مورد نظر را با آب سرد شستشو دهید تا لکه خون به میزان اندکی سست گردد و برای یاری به از بین رفتن لکه خون، پارچه را با دستان خود مالش دهید.

4. حدود 120 میلی لیتر پاک نماینده را در یک کاسه آب سرد حل کنید و پارچه را به آن آغشته کنید. بسته به میزان شدت لکه خون، پارچه را به مدت 1 الی 8 ساعت درون ماده تمیز نماینده قرار دهید.

5. پارچه را با آب سرد شستشو دهید و اجازه دهید در دمای طبیعی اتاق و یا هوای آزاد خشک گردد و سپس آنالیز کنید که آثار لکه خون به خوبی رفع شده باشد.

روش 4: استفاده از آب لیمو و نور خورشید

1. این روش نسبت به سایر روش ها، نیازمند زمان بیشتری بوده و باید در هوای آزاد انجام گردد. گفتنی است که آب لیمو و نور خورشید، هر دو باعث آسیب رسیدن به پارچه های ظریف مانند ابریشم می شوند.

2. ابتدا پارچه آغشته شده به خون را به مدت چند دقیقه در آب سرد قرار دهید که مواد لازم برای انجام این روش شامل آب لیمو، نمک و یک کیسه پلاستیکی زیپ دار است.

3. لباس خیس را پیچانده و درون کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید.

4. حدود 500 میلی لیتر (2 فنجان) آب لیمو و 120 میلی لیتر (1/2 فنجان) نمک را درون کیسه پلاستیکی ریخته و زیپ آن را ببندید.

5. پارچه درون کیسه را مالش دهید و بر روی نقطه لکه دار تمرکز کنید. وجود نمک باعث تشدید عملکرد آب لیمو در از بین بردن لکه خون خواهد شد.

6. بعد ازگذشت 10 دقیقه، پارچه را از درون کیسه درآورده و آب لیمو اضافی آن را دور بریزید.

7. پارچه را بر روی طناب مخصوص خشک کردن لباس ها قرار داده و اجازه دهید در مقابل نور خورشید خشک گردد. برای خشک کردن پارچه از بخاری استفاده نکنید، زیرا ممکن است این امر باعث تثبیت لکه بر روی پارچه گردد.

8. در صورتی که پس از پاک شدن لکه خون، آثاری از آن باقی نمانده بود، پارچه را با آب شستشو دهید تا از محلول آب لیمو و نمک پاک گردد و در صورت باقی ماندن آثار خون بر روی آن، پارچه را خیس نموده و اجازه دهید در مقابل نور آفتاب خشک گردد.

روش 5: استفاده از پاک نماینده های قوی تر

1. استفاده از پاک نماینده های قوی تر باعث از بین رفتن راحت تر لکه خون از سطح پارچه ها خواهد شد، اما با این حال گفتنی است که بعضی از این مواد پاک نماینده باعث آسیب رسیدن به الیاف لباس خواهند شد و بنابراین بهتر است به عنوان آخرین گزینه از این پاک نماینده ها بهره ببرید.

2. برای اطمینان از عدم آسیب رساندن پاک نماینده قوی به پارچه مورد نظر، با استفاده از یک تکه پنبه، اندازهی از پاک نماینده را بر روی گوشه ای از لباس امتحان کنید.

3. سرکه به میزان سایر مواد پاک نماینده دیگر قوی نیست، با این حال ممکن است به الیاف لباس آسیب برساند. پارچه مورد نظر را به سرکه سفید آغشته نموده و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه بر روی آن باقی بماند و بعد از گذشت این زمان، پارچه را با استفاده از آب سرد شستشو دهید و در همین حین آن را با استفاده از دستانتان مالش دهید. در صورت عدم رفع شدن کامل لکه خون، این روند را دوباره تکرار کنید.

4. با استفاده از یک تکه پنبه، اندازهی از محلول پراکسید هیدروژن را با لکه مورد نظر آغشته کنید و پارچه مورد نظر را به مدت 5 الی 10 دقیقه در یک محیط تاریک قرار دهید، زیرا نور، پراکسید هیدروژن را تجزیه می کند و سپس با استفاده از یک اسفنج، پارچه را مالش دهید.

5. اندازهی از محلول هیدروکسید آمونیاک را با اندازه مساوی از آب مخلوط نموده و لکه مورد نظر را به آن آغشته کنید. از آن جایی که ممکن است آمونیاک باعث از بین رفتن الیاف پارچه های ابریشمی گردد، از محصولات ضعیف تر آن برای از بین بردن لکه مورد نظر بهره ببرید و آن را با میزان بیشتری از آب رقیق کنید و بعد از گذشت چند دقیقه، پارچه مورد نظر را شستشو داده و اجازه دهید در دمای طبیعی هوا خشک گردد.

منبع: بیتوته

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2363

به "برترین روش ها برای پاک کردن لکه خون از روی سطوح مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روش ها برای پاک کردن لکه خون از روی سطوح مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید