آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب

به گزارش مجله توسعه دهنده، مردم یکی از روستاهای آذربایجان شرقی در پاییز رسم دارند که برای سپاس و قدردانی از زحمات چوپانان جشنی برای آن ها برگزار می نمایند و در این روز علاوه بر قدردانی از آن ها، خاتمه کار چوپان ها بعد از چند ماه گله چرانی اعلام می گردد.

آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب

خبرنگاران: آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب ثبت ملی شده است.زینجناب نام روستایی است که این آیین در آن اجرا می گردد، هرساله در دوازدهمین روز پاییز یک جشن چوپانی در زینجناب برگزار می گردد. چوپان های روستا از تابستان تا این روز گله ها را برای چَرا کردن به ارتفاعات می برند و در این روز (دوازدهمین روز پاییز) گله ها را به پایین و نزدیکی روستا می آورند، دامداران و صاحبان گله در دو ردیف صف می ایستند و گله ها یکی یکی از میان آن ها گذر می نمایند.

اگر گله ای خوب پرورش یافته باشد و به قولی چاق و فربه شده باشد، مردم حاضر در مراسم چوپان آن گله را تشویق می نمایند و برای قدردانی هدایایی همانند پول، لباس و خوراکی به او تقدیم می نمایند. در مقابل از هر چوپانی هم که خوب گله را نچرانده باشد، انتقاد می نمایند و به اصطلاح او را هو می نمایند. این کار در حقیقت موجب ایجاد انگیزه و تشویق چوپان برای سال آینده می گردد تا در مراسم بعدی جزء تقدیرشدگان شوند.

این روز در حقیقت انتها کار چوپانان و تحویل گوسفندان به صاحبان اصلی خود است. گله ها را یک جا جمع می نمایند، با صاحبان گله سرشماری و حسابرسی انجام می دهند و اگر یکی از گوسفندان کم شده باشد چوپان باید جوابگو باشد.

این جشن چوپانی سابقه طولانی دارد حتی بعد از ثبت ملی آن در لیست میراث ناملموس در سال 1391، این آیین با شکوه بیشتری

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 آذر 1402 بروزرسانی: 3 آذر 1402 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2413

به "آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید