آواربرداری سازه دستکند زیرزمینی دوره ایلخانی شروع شد

به گزارش مجله توسعه دهنده، آوار برداری و پی گردی سازه دست کند زیرزمینی متعلق به دوره ایلخانی (قرن هشتم) در روستای نیگ شهرستان قاینات در خراسان جنوبی شروع شد.

آواربرداری سازه دستکند زیرزمینی دوره ایلخانی شروع شد

به گزارش مجله توسعه دهنده به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد رضا سروش، سرپرست این برنامه یکشنبه 24 تیر 97 با اعلام این خبر گفت: این اثر ایجاد گردیده، از فضاهای مسکونی متعددی بر خوردار است.

او با اشاره به شناسایی پناهگاه زیر زمینی در دل ناهمواری های غربی روستای نیگ در جریان آنالیز باستان شناسی شهرستان قاینات توسط علی حسن آبادی در سال 1375 و ثبت آن یک سال بعد در فهرست آثار ملی کشور گفت: فضاهای داخلی این پناهگاه شامل اتاقها، راهروها، یک هشتی مرکزی و یک سالن که ارتفاع سالن و هشتی در حدود 2/5 تا 3 متر است و ارتفاع اتاق ها و راهروها کمتر از 2 متر است.

به گفته این باستان شناس، ورودی فعلی اثر از سمت غرب در انتهای یک آغل گوسفند قرار گرفته است که این آغل ها نیز به صورت دستکند و در دل تپه ها و ناهمواری ها حفر گردیده و در اصطلاح محلی به آن ها، لون (loon) می گویند.

این باستان شناس گفت: راهروی اصلی سازه دارای محور شمالی جنوبی است و بیشترین اتاق ها در بخش جنوبی متمرکز هستند.

سروش در ادامه با اشاره به مطمن نبودن از ابتدا و انتهای راهروها گفت: تاکنون حدود 40 فضا شامل اتاقک های مختلف، راهرو و سالن در این سازه از خاک و رسوبات ناشی از سیلاب و ریزش سقف تخلیه گردیده است.

او با بیان این نکته که بیشتر قریب به اتفاق قطعات سفالهای بدست آمده در این اثر متعلق به دوره ایلخانی (قرن هشتم) است، گفت: بنا بر شواهد موجود چنین به نظر می رسد که این سازه دستکند به وسیله سیلاب که به صورت ناگهانی و با شدت اتفاق پر گردیده است.

او اضافه کرد: انتهای راهروی جنوبی در جایی به سطح زمین متصل می گردد که در گذشته قلعه روستا بوده است اما در حال حاضر هیچ اثری از این قلعه موجود نیست.

او در انتها اظهار کرد: پناهگاه زیر زمینی روستای نیگ در عمق 7 متری زمین حفر گردیده است.

مجوز برنامه آوار برداری و پی گردی سازه دست کند زیرزمینی روستای نیگ توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر گردیده است.

منبع: chtn.ir
انتشار: 14 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 96

به "آواربرداری سازه دستکند زیرزمینی دوره ایلخانی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آواربرداری سازه دستکند زیرزمینی دوره ایلخانی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید