هشدار بحران کمبود مرغ در ماه های آینده

به گزارش مجله توسعه دهنده، خبرنگاران : نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه هزینه فراوری مرغ به دلیل افزایش هزینه مولفه های فراوری بالا رفته است، گفت: اگر فکری برای شرایط پیش آمده نشود و کنترل و نظارت بر بازار نباشد شاهد کمبود مرغ در ماه های آینده خواهیم بود.

هشدار بحران کمبود مرغ در ماه های آینده

به گزارش ، حبیب اسدالله نژاد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر بازار مرغ آرامش شکننده ای دارد، اظهار کرد: در بعضی استان ها کمبود مرغ مشاهده شده است، زیرا جوجه ریزی در فروردین ماه به اندازه احتیاج واقعی کشور انجام نشد. همچنین بعد از مصوبه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور که قیمت مرغ زنده را به 17 هزار و 100 تومان و مرغ گرم را به 24 هزارو 900 تومان افزایش دادند، مجددا مولفه های فراوری هم توسط ستاد تنظیم بازار و وزارت راه افزایش یافت.

وی ادامه داد: کرایه های حمل و نقل، ذرت و سویا، واکسن، ریزمغذی و دارو افزایش قیمت محسوس و قابل توجهی داشتند. همچنین جوجه یکروزه که قیمت مصوب آن 4200 تومان است در بازار 8000 تا 9000 تومان خرید و فروش می گردد.

به گفته وی وزارت جهادکشاورزی و وزارت صمت به دلیل عدم کنترل و نظارت بر بازار در افزایش قیمت جوجه یکروزه قصور دارند و باید جوابگو باشند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزود: اگر فکری برای شرایط پیش آمده نگردد، شاهد کمبود مرغ در ماه های آینده خواهیم بود. در حال حاضر نیز هرآنچه در مورد کاهش قیمت مولفه های فراوری و جوجه گفته می گردد در حد حرف و شعار بوده و هیچ اتفاق موثری نیفتاده است.

به گفته وی یا باید قیمت مرغ بنا بر افزایش قیمت مولفه های آن اصلاح گردد یا بایستی قیمت مولفه های فراوری مانند قبل گردد که البته به نظر می رسد مورد دوم امکان پذیر نیست.

اسدالله نژاد در سرانجام با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده مرغ زنده برای مرغداران بیش از 20 هزارتومان و مرغ گرم نیز 29 تا 30 هزارتومان است، گفت: موافق افزایش قیمت مرغ نیستیم، ولی وقتی هزینه مولفه های فراوری بالا می رود بر روی قیمت تمام شده مرغ هم اثر می گذارد و چاره ای جز اصلاح قیمت مصوب و بازار نیست.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1776

به "هشدار بحران کمبود مرغ در ماه های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار بحران کمبود مرغ در ماه های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید