رهبری سمفونی پیروزی سخت است، ترکیبی از حزن و اقتدار

به گزارش مجله توسعه دهنده، نادر مرتضی پور رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران امروز سه شنبه 23 مرداد ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای پیش روی این مجموعه موسیقایی در تالار وحدت تهران شرح داد: رهبری ارکستر سمفونی پیروزی به مراتب دشوارتر از رهبری ارکستر یک سمفونی کلاسیک است، زیرا در فرم های کلاسیک همواره چارچوب های مشخصی به لحاظ فنی و موسیقایی وجود دارد که یک رهبر ارکستر بر اساس آن کارهای فنی مربوط به اجرای اثر و نوازندگان را پیش می برد، اما سمفونی هایی مانند پیروزی که توسط آهنگساز با فرم خاصی نوشته می گردد، دارای پیچیدگی هایی است که اجرای آن نیازمند تمرکز خاصی هم هست.

رهبری سمفونی پیروزی سخت است، ترکیبی از حزن و اقتدار

وی ضمن ارائه توضیحاتی درباره جزییات فنی سمفونی پیروزی بیان نمود: با توجه به اینکه این سمفونی دربرگیرنده کلام هم هست، بنابراین ما علاوه بر استفاده از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران، از گروه کر این مجموعه نیز استفاده کردیم که بتوانیم به فضای مورد نظر آهنگساز برسیم. این در حالی است که آنچه برای مخاطبان در کنسرت، پیش رو قرار می گیرد بیشتر حالت حزن و اندوه و در مقاطعی اقتدار دارد. یک نوازنده باید حتما در حس و حال آن موسیقی قرار گیرد که بتواند فضای محتوایی را به مخاطبان ارائه دهد. به هر حال ما تمام کوشش خود را انجام دادیم که فضای مورد نظر کنسرت همانی باشد که برای مناسبت در نظر گرفته گردیده است.

سمفونی پیروزی به آهنگسازی مجید انتظامی، ترانه سرایی عبدالجبار کاکایی، رهبری مهمان نادر مرتضی پور، خوانندگی رشید وطن دوست و مدیریت هنری شهرداد روحانی ساعت 18 روز چهارشنبه 24 مردادماه با همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و معاونت فرهنگی آموزشی بنیاد شهید در تالار وحدت تهران برگزار می گردد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 13 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 63

به "رهبری سمفونی پیروزی سخت است، ترکیبی از حزن و اقتدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبری سمفونی پیروزی سخت است، ترکیبی از حزن و اقتدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید