اعلام پیدا شدن آلبوم ناصری کاخ گلستان

به گزارش مجله توسعه دهنده، ایسنا/ براساس سخنان مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، پیدا شدن آلبوم ناصری کاخ گلستان صورت گرفت.

اعلام پیدا شدن آلبوم ناصری کاخ گلستان

داستان چیست؟

خبر مفقود شدن آلبوم ناصری از دومین آلبوم خانه سلطنتی و غنی جهان یعنی کاخ گلستان 13 مرداد سال جاری منتشر شد، چیزی حدود پنج ماه بعد از اطلاع مدیریت این مجموعه جهانی. با انتشار این خبر مفقودی، آفرین امامی، مدیر این کاخ جهانی اعلام نمود: اواخر اسفند سال 98 امین اموال آلبوم خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد که یک آلبوم ناصری حاوی 100 قطعه عکس کوچک در قفسه نیست. این موضوع را به من اعلام نمود، بلافاصله برای پیشگیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شد. با واحدهای ذی صلاح وزارتخانه، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز در این زمینه مکاتباتی انجام دادیم، حتی مشخصات و تصاویر اثر نیز برای پلیس اینترپل ارسال شد. این آلبوم در مخزن آلبوم خانه کاخ گلستان نگهداری می شد و تا به امروز برای نمایش در هیچ نمایشگاهی، از این مخزن خارج نشده است.

اکنون به نقل از روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی، امامی اعلام نمود که این آلبوم تاریخی در انبارگردانی که توسط کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، اداره کل حراست، یگان حفاظت میراث فرهنگی و ذی حسابی و اداره کل امور اقتصادی وزارتخانه و مدیریت کاخ گلستان انجام شد، در آلبوم خانه کاخ گلستان پیدا شد.

او درباره جزئیات این آلبوم نیز شرح داد: این آلبوم به شماره 362 در ابعاد 22 در 15.5 سانتیمتر مربع بوده و شامل 100 قطعه عکس از بچه ها و زنان قاجاری است که با سرشماری حساب اموال که توسط این کمیته انجام شد در ساعت 11:30 در یکی از قفسه های آلبوم خانه کاخ گلستان پیدا شد و تمامی 100 قطعه عکس در این آلبوم موجود است.

او با اشاره به اینکه بعد از اعلام امین اموال آلبوم خانه کاخ گلستان در اسفند 99 مبنی بر مفقود شدن آلبوم و احتمال جابه جا شدن در قفسه های آلبوم خانه، بلافاصله توسط خود امین اموال انبارگردانی انجام شد، اما پیدا نشد، اعلام کرد: با توجه به مذاکراتی که با اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی انجام شد و در نامه ای که از سوی این اداره کل به مدیریت کاخ گلستان ابلاغ شد، با دستور معاون میراث فرهنگی کشور و هماهنگی معاون توسعه مدیریت و مدیرکل حراست و یگان حفاظت میراث فرهنگی وزارتخانه انبارگردانی رسمی توسط این کمیته شروع شد.

امامی ادامه داد: از یک سو تعداد آلبوم های عکس موجود در آلبوم خانه کاخ گلستان بسیار بوده و از سوی دیگر ابعاد این آلبوم ها عظیم است، اما آلبوم ناصری کوچک است و در قفسه های آلبوم خانه جابه جا شده بود.

منبع: همگردی
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1290

به "اعلام پیدا شدن آلبوم ناصری کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام پیدا شدن آلبوم ناصری کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید