مجلس افغانستان: برخی اداره های ایجاد شده توسط اشرف غنی غیرقانونی است

به گزارش مجله توسعه دهنده، معاون دوم مجلس افغانستان گفت که برخی اداره های ایجاد شده به فرمان رئیس جمهور این کشور غیرقانونی است و اگر این اداره ها برای تایید به مجلس معرفی نشوند بودجه آن ها قطع خواهد شد.

مجلس افغانستان: برخی اداره های ایجاد شده توسط اشرف غنی غیرقانونی است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، عباس ابراهیم زاده، معاون دوم مجلس افغانستان با انتقاد از ایجاد اداره های تشکیل شده توسط اشرف غنی رئیس جمهور این کشور، که عنوان مستقل را دارند، گفت: این اداره ها ضمن غیر مستقل بودن به مجلس نیز پاسخگو نیستند.

وی اضافه کرد: بحث های مجلس درباره این وزارت ها و ریاست های ایجاد شده جریان دارد و این نهادها باید توسط مجلس تایید شود اما اگر دولت دیکتاتوری کند و این اداره ها را معرفی نکند، ما بودجه اختصاص یافته به این اداره ها را قطع می کنیم.

ابراهیم زاده با زیر سوال بردن چرایی ایجاد برخی از این اداره ها به رادیو آزادی گفت که کار برخی از این اداره ها با اداره های موجود قبلی مشابه است.

عبدالسبحان مصباح معاون اتحادیه حقوقدانان افغانستان نیز با تاکید بر اینکه ایجاد چنین اداره هایی از صلاحیت های مجلس است، گفت: از لحاظ حقوقی وجود اداره های موازی در صلاحیت های مجلس محدودیت به میان آورد، ما را به سوی استبداد می برد و از لحاظ قانونی مردود است؛ دو اداره موازی که با یک هدف کار می کنند مردم را به هدف شان نمی رسانند.

وی اضافه کرد که براساس قانون اساسی افغانستان، رئیس جمهور این کشور صلاحیت دارد که تنها در شرایط خاص و اضطراری و آن هم به این شرط که مجلس در تعطیلات به سر برد، برای حل مشکل به میان آمده فرمان تقنینی صادر کند.

براساس این گزارش، اشرف غنی در سال های اخیر با صدور فرمان های مختلف اداراتی را ایجاد کرده که فعالیت شان با برخی اداره ها و وزارت های دیگر مشابه است؛ به عنوان مثال کارهای وزارت دولت در امور شهدا و معلولین که به تازگی ایجاد شده پیش از این مربوط به وزارت کار و امور اجتماعی بود.

از این میان همچنین می توان به ایجاد وزارت دولت در امور حقوق بشر نام برد که در کنار آن کمیسیون مستقل حقوق بشر وجود دارد، اداره تنظیم آب که به تازگی ایجاد شده کارهایش پیش از این مربوط به وزارت آب و برق بود، ایجاد اداره تنظیم امتحانات که در کنار آن کمیته امتحانات کنکور وزارت تحصیلات عالی نیز موجود است، با ایجاد شواری عالی مصالحه، وزارت دولت در امور صلح نیز فعال است.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان اما ایجاد این ادارات را از صلاحیت های اشرف غنی و برای حل مسائل مردم می داند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1367

به "مجلس افغانستان: برخی اداره های ایجاد شده توسط اشرف غنی غیرقانونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس افغانستان: برخی اداره های ایجاد شده توسط اشرف غنی غیرقانونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید