شباهت ویروس کرونا به سرطان

به گزارش مجله توسعه دهنده، کیناز دیگری که ویروس از آن استفاده می نماید، کازئین کیناز 2 است که باعث رشد میکروتوبول ها در سطح سلول ها می گردد. این فرایند ها به سلول های دیگر نیز گسترش می یابد و عفونت ویروس کرونا را تسهیل می نماید.

شباهت ویروس کرونا به سرطان

دانشمندان به شباهت های ویروس کرونا با سرطان در شیوه آلوده کردن بدن پی بردند. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو دریافتند که ویروس کرونا SARS-CoV-2 از همان استراتژی سرایت در بدن بهره می برد که سلول های سرطانی استفاده می نماید. این ممکن است بدان معنی باشد که دارو های ضد سرطان ممکن است به مقابله با COVID-19 یاری نمایند.

محققان دریافتند که ویروس کرونا برای حمله به سلول ها از کیناز ها استفاده می نماید - آنزیم هایی که انتقال یک گروه فسفات از یک مولکول به مولکول دیگر را کاتالیز می نمایند و بنابراین عملکرد سوخت و ساز سلولی را تضمین می نمایند.

دانشمندان نقشه مفصلی از کیناز ها که به عفونت یاری می نمایند، ایجاد نموده اند و دارو های ضد سرطانی موجود را تغییر می دهند که عملکرد آنزیم های استفاده شده توسط ویروس کرونا را تغییر می دهد.

رشد تومور های سرطانی توسط انواع خاصی از کیناز ها تامین می گردد که بیش از حد فعال هستند و منجر به تکثیر سلولی کنترل نشده می شوند. ویروس ها همچنین عملکرد سلول ها را تغییر می دهند تا متابولیسم آن ها را به سنتز پروتئین های ویروسی و اسید های نوکلئیک راهنمایی نموده و ذرات جدید ویروسی ایجاد نمایند. کیناز ها نیز به طور فعال در این فرآیند دخیل هستند.

در طی این آزمایش، دانشمندان سلول های میمون سبز را با SARS-CoV-2 آلوده کردند و پس از آن آن ها را با طیف سنج جرمی تجزیه و تحلیل کردند تا تعیین گردد کدام مولکول ها فسفریله شده اند. همین کار با سلول های سالم انجام شد.

معلوم شد که 49 کیناز مختلف (در مجموع 518 کیناز انسانی شناخته شده است) در گسترش ویروس در بدن نقش دارند. بعضی از آن ها در جهت سیگنالینگ MAPK (پروتئین کیناز فعال شده با میتوژن) دخیل هستند که واکنش های التهابی در بدن را کنترل می نماید و می تواند در آغاز طوفان سایتوکاین که در شکل شدید COVID-19 دیده می گردد، نقش داشته باشد.

کیناز دیگری که ویروس از آن استفاده می نماید، کازئین کیناز 2 است که باعث رشد میکروتوبول ها در سطح سلول ها می گردد. این فرایند ها به سلول های دیگر نیز گسترش می یابد و عفونت ویروس کرونا را تسهیل می نماید.

محققان به آنالیز 250 داروی مهارنماینده کیناز پرداختند و 87 مورد از آنزیم های مورد استفاده ویروس کرونا را یافتند. بعضی از آن ها قبلاً در مبارزه با سرطان استفاده می شوند یا در حال اجرا آزمایشات بالینی هستند و می توانند به درمان COVID-19 راهنمایی شوند. آزمایش 68 دارو نشان داد که بعضی از آن ها بطور موثری ویروس کرونا را در سلول ها از بین می برند، به عنوان مثال، silmitasertib که باعث سرکوب کازئین کیناز 2 می گردد.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1204

به "شباهت ویروس کرونا به سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شباهت ویروس کرونا به سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید