روسیه: تحقیقات در مرکز لوگار در گرجستان از سوی پنتاگون راهنمایی می گردد

به گزارش مجله توسعه دهنده، وزارت امور خارجه روسیه از دولت گرجستان خواست به این سئوال اصولی پاسخ دهد که چرا یک مرکز تحقیقاتی در زمینه بهداشت عمومی در این کشور باید توسط وزارت دفاع آمریکا تامین اقتصادی و کنترل شده و نظامیان آمریکایی در آن تردد نمایند.

روسیه: تحقیقات در مرکز لوگار در گرجستان از سوی پنتاگون راهنمایی می گردد

با ما سفر کنید و با تور ارزان گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با بیانیه روز چهارشنبه دفتر نمایندگی دیپلماتیک گرجستان در مسکو، مبنی بر آمادگی تفلیس برای دعوت از متخصصان روسی به منظور بازدید از آزمایشگاه ریچارد لوگار، یادآور شده است که متخصصان روس هنگام بازدید از مرکز تحقیقاتی ریچارد لوگار در خاک گرجستان (واقع در روستایی در نزدیکی فرودگاه بین المللی تفلیس)، باید امکان دسترسی به کلیه ساختمان های این تاسیسات بیولوژیکی (از جمله، محل های اشغال شده توسط متخصصین آمریکایی) را داشته باشند و تنها در صورت تضمین این مسئله، مقامات مسکو انجام چنین بازدیدی را به مصلحت می دانند.

این وزارتخانه تأکید نموده است که این بازدید باید بر اساس توافق دوجانبه و بدون مشارکت نمایندگان سایر کشورها و سازمان های بین المللی انجام گردد. علاوه بر این ، فدراسیون روسیه همچنان در انتظار پاسخ رسمی تفلیس به درخواست چنین بازدیدی است که در ماه ژوئن سال 2019 برای دولت گرجستان ارسال شده بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه همچنین یادآوری شده است: در مسکو به این واقعیت توجه شده که این مرکز تحقیقاتی از سوی واشنگتن تأمین اقتصادی می گردد. با وجودیکه در ظاهر دولت گرجستان کنترل کامل و تأمین اقتصادی فعالیت این آزمایشگاه را برعهده دارد، ولی تحقیقات صورت گرفته و مطابق با آن (کلیه هزینه های عملیاتی، از جمله تامین امنیت تاسیسات) در حقیقت توسط وزارت دفاع آمریکا و ساختارهای وابسته به آن نظارت و پرداخت می گردد.

این سند همچنین این واقعیت را مورد تایید قرار داده که به گفته بعضی متخصصین روسی و گرجی، آزمایشات صورت گرفته در این تاسیسات بیولوژیکی به روی استفاده از حشرات به عنوان حامل عفونت های خطرناک و همچنین تجهیز مهمات به مواد سمی یا مواد عفونی است. در حالیکه چنین اقداماتی، از جمله نگهداری و انجام آزمایشات، مغایر با محتوای کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیکی و سمی است

وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که مکانیزم بازدیدها به منظور ارزشیابی داوطلبانه برای آزمایشگاه های میکروبیولوژیکی بر اساس توافقات دوجانبه، اقدامی است که توسط بعضی از کشورهای غربی ارتقا یافته است و هیچ ارتباطی به مکانیزمی های تایید شده در چارچوب کنوانسیون ممنوعیت فراوری و انباشت سلاح های باکتریولوژیکی و سمی ندارد و بهانه قرار دادن این مسئله، تنها با هدف گمراه کردن اذهان و پنهان ساختن شرایط واقعی این مرکز صورت گرفته است.

مقامات دیپلمات یک روسیه یادآور شدند که مقامات تفلیس هنوز به این سئوال اصولی پاسخ نداده اند که چرا یک آزمایشگاه مربوط به تحقیقات بهداشت عمومی در خاک گرجستان باید توسط وزارت دفاع ایالات متحده تأمین اقتصادی و کنترل گردد و واحدهایی از گروه تحقیقات پزشکی ارتش آمریکا دائماً در این تاسیسات رفت و آمد داشته باشند.

وزارت امور خارجه روسیه در آخر از اعلام آمادگی مقامات تفلیس برای پذیرش متخصصان روسی استقبال کرد و خواهان اقدام شفاف دولت گرجستان در این رابطه شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1028

به "روسیه: تحقیقات در مرکز لوگار در گرجستان از سوی پنتاگون راهنمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: تحقیقات در مرکز لوگار در گرجستان از سوی پنتاگون راهنمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید