خبرنگاران جهانگیری: اتاق بازرگانی برای همکاری با کشورهای همسایه برنامه تدوین کند

به گزارش مجله توسعه دهنده، تهران - خبرنگاران - جلسه روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه عصر روزشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار گشت.

خبرنگاران جهانگیری: اتاق بازرگانی برای همکاری با کشورهای همسایه برنامه تدوین کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت کشورهای همسایه در توسعه صادرات، گفت: بر اساس آمارها، 65 درصد از صادرات کشور در هشت ماهه نخست سال جاری به کشورهای همسایه بوده است که لازم است اتاق بازرگانی ایران برنامه ای معین و دقیق برای همکاری با هر یک از کشورهای همسایه تدوین و آن را در دستور کار قرار دهد.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری ها با کشورهای همسایه است، اضافه کرد: کشورهای همسایه هدف اصلی صادرات برای کشور ما هستند که باید ضمن معین اولویت ها، بسترهای لازم را برای گسترش همکاری با این کشورها فراهم کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد و تکمیل زیرساختهای همکاری با کشورهای همسایه، شرح داد: در این دوره تلاش شد علی رغم همه محدودیت ها، راه آهن سراسری کشور به راه آهن کشورهای همسایه متصل شود و در این زمینه گام های موثری برداشته شد.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: در بخش حمل و نقل جاده ای و ساماندهی مرزها نیز ضعف هایی وجود دارد که لازم است تقویت ناوگان حمل و نقل جاده ای به شکل ویژه در دستور کار قرار گیرد و در مرزها نیز شرایطی فراهم شود تا شاهد معطلی طولانی مدت کامیون ها برای عبور از مرز نباشیم.

جهانگیری به نقش پراهمیت اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه در توسعه مبادلات تجاری اشاره کرد و ادامه داد که باید برای اتاق های مشترک بازرگانی اهمیت و جایگاه ویژه ای قائل شویم. حل مسائل و مسائل پیش روی بازرگانان و تجار نیازمند پیگیری و سازماندهی دقیق و منسجم است که اتاق های مشترک بازرگانی می توانند نقش معین کننده ای در این زمینه ایفا کنند.

وی از روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه خواست نواقص و گره های اصلی پیش روی توسعه مراودات تجاری را شناسایی و ضمن در نظر دریافت محدودیت های دولت، برای رفع این گره ها راهکارهای عملیاتی و قابل اجرا پیشنهاد دهند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه روابط اقتصادی و مبادلات تجاری نباید تحت تاثیر برخی مسائل سیاسی قرار گیرد، اضافه کرد: همکاری بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی کشورهای همسایه باید همواره رو به رشد باشد چرا که توسعه همکاری های اقتصادی و گسترش مراودات تجاری می تواند در حل مسائل سیاسی فیمابین نیز موثر باشد.

جهانگیری روابط ایران با کشورهای همسایه را راهبردی و استراتژیک عنوان کرد و اضافه کرد: رویکرد دیپلماسی اقتصادی ایران این است که هیچ محدودیتی برای همکاری های تجاری و اقتصادی با کشورها دیگر بویژه کشورهای همسایه وجود ندارد و نباید اجازه دهیم مبادلات اقتصادی بخاطر برخی مسائل سیاسی حاشیه ای کاهش پیدا کند.

وی به احتمال بهبود شرایط در ایام پیش رو اشاره کرد و ادامه دادکه باید برای استمرار تحریم ها و یا لغو تحریم ها آمادگی و برنامه دقیق داشته باشیم اما با فرض بهبود شرایط و ایجاد فرصت برای همکاری با کشورهای اروپایی، باید توجه داشته باشیم که کشورهای همسایه اولویت اول در توسعه روابط هستند ضمن آنکه نباید کشورهایی که در شرایط سخت با ما همکاری کردند را نادیده بگیریم.

معاون اول رییس جمهوری موقعیت جغرافیایی ایران را استثنایی توصیف کرد و اضافه کرد: ایران علاوه بر منابع طبیعی، از موقعیت جغرافیایی ویژه ای برخوردار بوده و محل عبور کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب است و همسایگی با 15 کشور امکان مهمی برای توسعه در اختیار ما قرار داده است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید بخش خصوصی بیش از پیش فعال شود و بسترهای لازم برای حمایت فعالان اقتصادی فراهم شود، گفت: تجربه نشان داده موانع تحریم معمولا گریبانگیر فعالیت اقتصادی دولت است اما بخش خصوصی با روابط نزدیک و مراوداتی که با بخش خصوصی کشورهای هدف دارد، با محدودیت کمتری برای همکاری اقتصادی روبرو است.

معاون اول رییس جمهوری با قدردانی از روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه بخاطر تلاش ها و زحمات فراوان در شرایط سخت تحریم، گفت : اگرچه گاهی سخنانی مطرح می شود که ممکن است باعث رنجش و دلسردی بخش خصوصی شود، اما فعالان اقتصادی و روسای اتاق های مشترک همواره با روحیه فداکاری به کشور خدمت کرده اند.

در این جلسه که رییس اتاق بازرگانی ایران، رییس سازمان توسعه تجارت و معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، امارات، ترکیه، عراق، ارمنستان، عمان، سوریه و پاکستان نیز در سخنانی به بیان مهمترین مسائل و مسائل پیش رو پرداختند و خواستار رفع موانع و محدودیت های داخلی و مدیریت یکپارچه در تجارت خارجی شدند.

شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تقریبا نیمی از صادرات غیرنفتی کشور به کشورهای همسایه انجام می شود، گفت: میزان واردات کشورهای همسایه حدود 2 هزار میلیارد دلار است که سهم ما از این میزان 25 میلیارد دلار است و این یعنی ظرفیت صادرات به این کشورها بسیار بیشتر از میزان فعلی است.

وی با بیان اینکه بیشتر مسائل برای توسعه همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه به مسائل داخلی مرتبط است، خواستار تقویت زیرساخت های حمل و نقل و رفع مسائل مرزی و مسائل گمرکی برای توسعه صادرات شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1499

به "خبرنگاران جهانگیری: اتاق بازرگانی برای همکاری با کشورهای همسایه برنامه تدوین کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جهانگیری: اتاق بازرگانی برای همکاری با کشورهای همسایه برنامه تدوین کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید