تمهیدات دولت برای جذابیت اسناد خزانه در پرداخت بدهی به پیمانکاران

به گزارش مجله توسعه دهنده، دولت چند سالی است که با ابزار ارایه اوراق بهاداری همچون اسناد خزانه کوشش دارد تا بدهی های خود را با پیمانکاران و فعالان اقتصادی تسویه کند؛ اما هر بار که صحبت از کارآمدی این اوراق به میان می آید، فعالان اقتصادی از تنزیل این اسناد و کاهش قیمت آن در معاملات صحبت به میان می آورند. اما اکنون دولت تصمیم گرفته تا برای حفظ قدرت خرید این اسناد، راهکارهایی را به کار بندد و زمینه را برای کارایی بیشتر این اوراق برای پیمانکاران فراهم آورد.

تمهیدات دولت برای جذابیت اسناد خزانه در پرداخت بدهی به پیمانکاران

بر این اساس دولت در بخشنامه ای، راهکارهای متنوعی را برای حفظ قدرت خرید اسناد خزانه در نظر گرفته است که بر اساس آن، به ازای هر سال تاخیر در پرداخت طلب طلبکاران تا زمان سررسید اسناد خزانه اسلامی، 15 درصد به مبلغ بدهی مسجل اضافه می گردد.

همچنین دستگاههای اجرایی می توانند بابت کسور بیمه تامین اجتماعی با محاسبه حفظ قدرت خرید، نسبت به واگذاری اسناد خزانه اسلامی با عنوان سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند. سازمان تامین اجتماعی نیز در مقابل مکلف است در قبال اسناد خزانه اسلامی واگذار شده بابت مطالبات آن سازمان در اسرع وقت نسبت به صدور مفاصا حساب بدون محاسبه جریمه اقدام کنند.

از سوی دیگر دولت در این بخشنامه دستگاههای اجرایی را مکلف نموده تا واگذاری اسناد خزانه با سررسیدهای کوتاه مدت به سازمان تامین اجتماعی را در دستور کار قرار دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 187

به "تمهیدات دولت برای جذابیت اسناد خزانه در پرداخت بدهی به پیمانکاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمهیدات دولت برای جذابیت اسناد خزانه در پرداخت بدهی به پیمانکاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید