ایجاد اشتغال با طرح 101 روستا 101 محصول

به گزارش مجله توسعه دهنده، نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارافرینی امید گفت: در طرح 101 روستا که هر روستا برای فراوری یک محصول و هر خانه یک کارگاه فراوریی در نظر گرفته گردد، هدف ایجاد اشتغال دنبال می گردد.

ایجاد اشتغال با طرح 101 روستا 101 محصول

به گزارش گروه اقتصادی مجله توسعه دهنده، اصغر نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در خصوص ایجاد اشتغال از کانال صندوق کارآفرینی امید، گفت: با اجرای طرح 101 روستا، 101 محصول، هر روستایی که در تولید یک محصول مزیت دارد، مورد شناسایی قرار گرفته و با حمایت تسهیلاتی در قالب یک بخش از زنجیره تولید در نظر گرفته شده و هر خانه تبدیل به یک کارگاه تولیدی می گردد.

وی با اینکه آیا این مشاغل به صورت زنجیره ای در نظر گرفته شده است، گفت: کوشش بر این است که این مشاغل خانگی به صورت زنجیره ای به هم مرتبط شوند و در طرح 101 روستا که هر روستا یک محصول و هر خانه یک کارگاه تولیدی باشد، نیز این مساله دنبال می گردد و کل زنجیره ارزش محصول را در این زمینه دیده ایم و در این راستا تامین اقتصادی می گردد.

نوراله زاده با بیان اینکه پشتیبانی و لجستیک تامین اقتصادی از سوی صندوق کارآفرینی امید برای طرح 101 روستا و 101 محصول صورت گرفته است، گفت: دور بودن روستا از مراکز مصرف و شهر باعث افزایش هزینه های پشتیبانی می گردد، اما در عین حال مزایایی دارد که در روستاها مردم به هم یاری می نمایند و مواد اولیه راحت تر به دست می آید.

* پرداخت 200 میلیارد تومان تسهیلات ارزان

مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید در خصوص اینکه برای هر روستا چقدر وام داده شده است، گفت: به طور متوسط برای هر روستا دو میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است و به بعضی از روستاها بین سه تا چهار میلیارد تومان وام داده ایم و در مجموع در قالب طرح 101 روستا بیش از 200 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت نموده ایم.

مدیرعامل صندوق کارافرینی امید گفت: بازپرداخت تسهیلات 101 روستا به صورت 5 تا 6 ساله با دوره تنفس 6ماهه و با کارمزد 4 تا 6 درصد پرداخت می گردد.

نوراله زاده تاکید نمود: مطالبات معوق وام ها در طرح 101 روستا بسیار پایین است، در خصوص ضمانت نیز این گونه گفت، انواع ضمانت های روستایی از قبیل سند ماشین، سند تراکتور، اسناد زمین، مجوز چاه آب، سند منزل مسکونی روستایی و هر ضمانتی که در روستاها باشد را می پذیریم.

وی در خصوص اینکه چگونه استعداد هر روستا را شناسایی می کنیم، گفت: بعضی از دستگاه های روستایی استعدادهای روستایی را شناسایی کردند، به عنوان مثال دو روستای برندق و فتح کوه به عنوان محور توسعه تولید بادام زمینی از کشت و تولید شناسایی شده اند.

نوراله زاده در خصوص کارگاه های تولید روستایی و اقتصادیات گفت: چون این کارگاه ها در روستاها ایجاد می شوند، بحث اقتصادیات مطرح نیست، فعلا بیشتر به توسعه روستاها توجه می گردد تا دریافت اقتصادیات و باید وضع زندگی مردم در روستاها بهتر گردد و بحث قانونی را نمی دانم که آیا کارگاه روستایی معاف هستند یا نه ولی هزینه لجستیک در روستاها افزایش می یابد و دسترسی محصول به بازار محدود است، اما از یک طرف مزیت های فراوانی دارد که در روستاها به صورت خانوادگی تولید می گردد و آثار مثبتی بر خانوار روستایی می گذارد.

وی در سرانجام گفت: در طرح 101 روستا و 101 محصول برای هر روستا برنامه عمل تهیه شده است و دو هزار صندوق خرد روستایی در نظر گرفته شده است، برای بعضی از صندوق ها حتی به 250 میلیون تومان هم رسیده است، اما به طور میانگین برای هر صندوق 100 میلیون تومان خط اعتباری قرار داده ایم و برای صندوق های تازه کار خط اعتباری 50 میلیون تومانی در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 769

به "ایجاد اشتغال با طرح 101 روستا 101 محصول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد اشتغال با طرح 101 روستا 101 محصول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید